Veliköy O.S.B 2.Cad 303 Ada D Blok No:6 Çerkezköy/Tekirdağ
  • TR
  • EN
Ekonomizer Nedir?

Ekonomizer Nedir?

Baca gazının sıcaklığından faydalınarak yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla  tasarlanmış yoğuşmalı tipler de %10-12, yoğuşmasız tipler %7-9 enerji geri kazanımı sağlayan ürünlerdir.

Ekonomizerler genellikle kazanlarda baca gazı ve atık baca gazı sistemlerin de baca sıcaklığı ile kondens suyu, su ve yağ ısıtmak için kullanılır. Ekonomizer adını atmosfere atılan ısının geri kazanılmasından almaktadır. Ekonomizerler çalışma sıcaklıklarına ve soğutma sıcaklığına göre dizayn ve yapıları değişmektedir.

Yoğuşmalı ekonomizerler

Baca gazlarının atık ısısından yararlanılarak kazan besi suyunda, proses sıcak suyunda, kullanım veya ısınma için sıcak su elde edilmesinde kullanılarak verimliliği arttıran ve tasarruf sağlayan cihazlardır.

Yoğuşmasız ekonomizerler

Yoğuşmayı önlemek için kazan besleme suyu sıcaklığının yükseltildiği ekonomizer uygulaması.

Klapeli ekonomizerler

Ekonomizerler kullanılacağı yere göre dikey veya yatay tip tasarlanabilirler. Kullanım yerine ve müşteri talebine göre, klapesiz, manuel klapeli, oransal klapeli(pnomatik aktüatörlü, elektrik aktüatörlü, motorlu) olarak üretilebilirler.

Finli yada finsiz ekonomizerlerdir.

Ekipman gövdesi, uzun vadeli ve istikrarlı çalışmayı sağlamak için birçok modülde tasarlanabilir. Isı transfer alanını ve daha az sızıntıyı eklemek için ısı değişim alanını genişletebilen kompakt yapı. Isı transfer verimliliğini artırın. Yapı düzenlemesi: Sıralı veya kademeli düzenleme.

Serpantin İmalatı

Buhar serpantini, Kızgın yağ serpantini, Sıcak su serpantinleri, Paslanmaz finli, Bakır finli, Alüminyum finli, Dkp finli başta olmak üzere tüm serpantin çeşitlerini üretimini yapmaktayız.

Borulu Eşanjör İmalatı

Borulu eşanjörler Tema Normlarına göre U borulu, düz borulu olarak tercih edilir eşanjörler sıcaklık ve basınca göre üretilmektedir.

Ekonomizer İmalatı

Paslanmaz Ekonomizer, Karbon çeliği ekonomizerler, Yoğuşmalı ekonomizer ve Yoğuşmasız ekonomizler olarak ekonomizer üretimini yapmaktayız.